Mikrobiologie v reálném čase

Stále více jsou upřednostňovány rychlé orientační i velmi citlivé metody představující výbornou alternativu ke konvenčním mikrobiologickým metodám. Poskytují uživateli rychlou informaci o úrovni hygieny a sanitace, některé jsou určeny i ke kontrole surovin, k mezioperační kontrole, ale především poskytují dokonalý a rychlý obraz o kvalitě výrobků před uvolněním do tržní sítě v potravinářství, nápojovém průmyslu, ve farmacii či kosmetice.

luminometryKlasické luminometryna principu ATP jsou velmi dobrou a rychlou alternativou pro hygienicko-sanitační monitoring. Nabízejí univerzální kontrolu HACCP systému pomocí řady možných aplikací. Ke kontrole jsou používány speciální detekční stěrové tampóny následně vyhodnocené v kontrolní cele. Určeny jsou ke kontrole stěrů z povrchů či technologií, přečištěných potrubních tras, výplachových vod, atd. Uplatnění nacházejí i při kvantitativní kontrole alergenů či při mikrobiologické analýze vína. Přístroje jsou vybaveny dle typu vyhodnocovacím softwarem, mají možnost připojení k PC, atd.

epicZařízení EPIC představuje pokročilou technologii ATP bioluminiscence. Uplatnění nachází zejména u UHT (Ultra Hight Temperature) výrobků jako jsou trvanlivá mléka, smetany, ovocné šťávy a nektary. Bioluminiscenční systém poskytuje velmi rychlou informaci o kvalitě finálních produktů, detekuje ATP (adenosine triphosfate), který je bio-ukazatelem mikrobiologické kvality. Monitoring je určený k zjištění přítomnosti/nepřítomnosti mikrobiologických kontaminantů u výrobků ošetřených UHT technologií.

bactiflowNaprostou špičkou mezi rychlými mikrobiologickými metodami jsou cytometrické vysoce sofistikované analyzátory. Pracují na principu průtokové cytometrie či cytometrie v pevné fázi. Průtokové cytometry BactiFlow ALS a D-Count jsou vybaveny unikátní technologií s možností počítání životaschopných buněk, umožňují tedy získání kvantitativních výsledků. Fluorescenční označování živých buněk je založeno na enzymatickém principu, následuje jejich laserová detekce v cele průtokového cytometru a vyhodnocení sofistikovaným operačním softwarem. Možnost stanovení kvasinek a plísní, celkového počtu mikroorganismů, Enterobacteriaceae, Salmonella spp., dále sterility testy nahrazující termostatové zkoušky či stress testy,… Vysoká citlivost metody (≤10 mikroorg./1g/1ml/), zkrácení doby testování proti konvenčním metodám na 24-48 hodin, vč. předinkubace výrobku. Kombinace rychlosti a citlivosti výrazně redukuje dobu propuštění výrobků do tržní sítě, snižuje skladové zásoby, umožňuje velmi rychlou reakci ze strany výrobce na případnou kontaminaci a minimalizuje výrobní náklady a ztráty. Využití především v mlékárenském průmyslu, při výrobě nealko nápojů, nesterilních farmaceutických forem a v kosmetice. Stejně i pro kontrolu HACCP (BioBurden testy, výplachové vody, stěry či nálety z ovzduší).

ChemScanTechnologie cytometrie v pevné fázi ChemScan RDI je určena především pro kontrolu filtrovatelných velmi čistých produktů. Opět enzymatický princip (fluorassure) k označení živých buněk z filtrovaného vzorku na membráně s následným cytometrickým skenováním a detekcí životaschopných buněk ve vzorku integrovaným fluorescenčním mikroskopem. Velmi vysoká citlivost metody (≤ 1 mikroorg.) nachází uplatnění hlavně při kontrolách sterilních farmaceutických forem (injekční formy, nitrožilní výživy, monitoring ultračisté výrobní vody, oplachy vysoce sterilních výrobků a předmětů, TVC Bioburden testy, kontroly živných médií pro mikrobiologii, velmi citlivé mezioperační kontroly, monitoring povrchů v reálném čase…). Kromě TVC specifické testování např. Legionella pneumophila, Cryptosporidium, Giardia. E.coli, koliformy. Doba vyšetření cca 90 min. Metoda schválená pro použití FDA, (IQ, OQ,PQ protokoly k dispozici). Hlavní přednosti metody: zvýšení produktivity výroby, garance kvality, minimalizace skladových zásob, rychlá ekonomická návratnost investice, minimalizace rizik při výrobě.


  Chcete být informování o novinkách, akčních nabídkách
či seminářích? Přihláška newsletter

  Máte k těmto produktům dotaz? Kontaktujte nás


| | Nahoru ↑


WordPress Lightbox