Dnes je v mikrobiologických laboratořích i potravinářských podnicích kladen důraz na rychlost a robustnost analytických metod. Výjimkou není ani mikrobiologie. Řešením, jak splnit tyto požadavky, jsou metody tzv. rychlé mikrobiologie.
Princip je založen na molekulární biologii, specifické detekci bakterií díky imunologickému profilu, či pomocí metody průtokové cytometrie. Jedná se o metody v souladu s ISO a jsou vhodné pro kontrolu v systému HACCP pro výrobky i prostředí.
PCR je založené na principech molekulární biologie, tzn. detekce molekuly DNA dané bakterie. Tímto způsobem je možné detekovat bakterie do 24 hodin od pomnožení vzorku. Molekula DNA bakterie je detekčním kitem rozpoznána, dojde k jejímu označení fluorogenní látkou a následně k odečtu signálu. Díky tomu je možná i kvantifikace. Metoda je vhodná pro laboratoře s detekcí patogenů požadující rychlo analýzu.
Další metodou pro stanovení patogenů v potravinách a prostředí je analýza vzorků pomocí enzymové fluorescenční analýzy nebo technologie rekombinantního fágového proteinu, kdy je daná bakterie označena enzymatickým substrátem a analyzátorem je zjištěna její přítomnost. Doba detekce patogenů v potravinách je 24 hodin nebo 48 h od pomnožení vzorku. Analyzátor je navržen tak, aby se minimalizoval počet kroků manipulace se vzorkem, a tím se aktivně snižovalo riziko chyby obsluhy.
Vhodné pro analýzu: Salmonella, Listeria spp., L. monocytogenes, L. spp & L. monocytogenes, E. Coli O157 (včetně H7), C ampylobacter, Stafylokokové enterotoxiny, E. Coli O157, E. coli serogroups O26, O45, O103, O111, O121, O145 a O157.
Přístroj je vyráběn ve dvou verzích: pro 12 analýz a pro 30 analýz.
TEMPO je plně automatizovaný enumerační systém, který testuje ukazatele kvality v potravinářských produktech a vzorky životního prostředí. Detekce sledovaných indikátorů kvality probíhá na základě jejich flourescenční schopnosti. Vzorek po kultivaci je analyzován a je odečten počet mikroorganismů a přepočten na CFU/g vzorku.
Technologií TEMPO lze spolehlivě detekovat indikátory kvality: Stanovení počtu celkové aerobní mezofilní flory, Bacillus cereus, Escherichia coli, stafylokoků, Enterobacteriae, koliformních bakterií, Laktobacilů, kvasinek a plísní, aerobní mezofilní flory a koliformních mikroorganizmů pro vzorky potravin a životního prostředí.
Analyzátor je možné propojit s laboratorním systémem LIMS.
Naprostou špičkou mezi rychlými mikrobiologickými metodami jsou analyzátory detekující na principu průtokové cytometrie. Průtokové cytometry jsou vybaveny unikátní technologií s možností počítání životaschopných buněk, umožňují tedy získání kvantitativních výsledků. V první fázi detekce dojde k fluorescenčnímu označení živých buněk, po níž následuje laserová detekce v cele průtokového cytometru a vyhodnocení sofistikovaným operačním softwarem.
Možnost stanovení kvasinek a plísní, celkového počtu mikroorganismů, Enterobacteriaceae, Salmonella spp., dále sterility, testy nahrazující termostatové zkoušky či stress testy a další.
Metoda vykazuje vysokou citlivost: ≤10 mikroorg./1g/1ml/ a její výhodou je zkrácení doby testování proti konvenčním metodám na 24-48 hodin vč. předinkubace výrobku.
Zařízení EPIC představuje pokročilou technologii ATP bioluminiscence. Uplatnění nachází zejména u UHT (Ultra Hight Temperature) výrobků jako jsou trvanlivá mléka, smetany, ovocné šťávy a nektary a další. Bioluminiscenční systém poskytuje rychlou informaci o kvalitě finálních produktů, detekuje ATP (adenosine triphosfate), který je bio-ukazatelem mikrobiologické kvality. Monitoring je určený ke zjištění přítomnosti/nepřítomnosti mikrobiologických kontaminantů u výrobků ošetřených UHT a ESL technologií.
Luminometry na principu ATP jsou velmi dobrou a rychlou alternativou pro monitoring hygienicko-sanitačních opatření. Nabízejí univerzální kontrolu HACCP systému pomocí řady možných aplikací. Systém novaLUM II dokáže během pěti sekund detekovat i nejnižší úroveň kontaminace ATP. Ke kontrole jsou používány speciální detekční stěrové tampóny následně vyhodnocované v kontrolní cele. Určeny jsou ke kontrole stěrů z povrchů či technologií, přečištěných potrubních tras, výplachových vod, atd. Uplatnění nacházejí i při kontrole alergenů, verifikaci pasterace nebo screening pesticidů. Přístroje jsou vybaveny vyhodnocovacím softwarem, mají možnost připojení k PC, atd.
Gene-Up je moderní a spolehlivý analyzátor, který využívá analytickou metodu založenou na RT-PCR detekci alimentárních patogenů. Maximálně zjednodušený pracovní postup vám v kombinaci s uživatelsky jednoduchým přístrojem pomohou maximálně zefektivnit výtěžnost a produktivitu vaší laboratoře.
Metodika Gene-Up je díky své spolehlivosti a rychlosti vhodná jak do laboratoří v potravinářské výrobě tak i do kontrolních a dohledových laboratořích státní správy. Jeho široké využití v testování potravin jej činí vhodným nástrojem pro monitorování mikrobiální kvality potravinářských výrobků.
CytoQuant® je první mobilní cytometr, který okamžitě ověří účinnost čisticích postupů ve vaší provozovně. Kvantifikuje bakterie a rezidua do 30 sekund. Použití čisticích prostředků ani teplota neovlivňují přesnost naměřených hodnot.
© 2024 O.K. SERVIS BioPro, s.r.o.