K získání informací o kvalitě těsta se provádějí reologické zkoušky. Pro tyto účely nabízíme celou řadu profesionálních přístrojů, díky kterým lze měřit především charakteristiku těsta a poškození škrobu, dále viskozimetry a příslušenství jako mlýnky a míchačky.
Alveolab je jeden ze základních reologických přístrojů sloužící k získání informací o kvalitě těsta. Vzorek připravený z mouky a solného roztoku vytvoří při alveografické zkoušce bublinu, vzniklý alveograf následně přináší informace o pevnosti těsta (P), tj. schopnosti odolat deformacím, tažnosti těsta (L) a jeho pekařské síle (W). Díky těmto informacím je možné následně regulovat výrobní procesy a ovlivňovat tak kvalitu konečných výrobků.
Zkouška je normalizována: AACC 54-30A, ISO 5530/4, ICC 121, AFNOR XP V03 -170.
Možnost propojení se softwarem LABORATORNÍ KNIHA.
ALVEOPC
Jedná se o zjednodušenou verzi alveografu. Tento přístroj je určený pouze pro alveografické stanovení dle normy AACC 54-30A , ISO 5530/4, ICC 121, AFNOR XP V03 -170.
Mixolab 2 je výkonný reologický přístroj pro měření charakteristik těsta v průběhu hnětení, zahřívání a chlazení. Vyhodnocuje kvalitu proteinů a škrobů. Tento přístroj stanovuje vaznost (protokol SIMULATOR) nebo chování lepkové sítě a škrobu při míchání a zahřívání těsta (protokol STANDARD).
Systém PROFILET umožňuje výrobky charakterizovat dle šesti kvalitativních kritérií: Index absorpce, hnětení, lepek, viskozita, aktivita amylázy a retrogradace. Tento systém přináší uživateli lepší orientaci v hodnocení vzorku.
Na přístroji je možné vytvářet vlastní měřící protokoly.
Zkouška je normalizována: ICC 173.
Reofermentometr F4 je přístroj simulující kynutí těsta. Při provedené zkoušce se díky němu zjistí vývin těsta v čase a vývin kvasných plynů v těstě. Zároveň se určuje čas, kdy došlo vlivem pórovitosti těsta k úniku kvasných plynů do okolí. Tím je možné stanovit optimální dobu kynutí, dále zjistit kvalitu droždí nebo vliv aditiv (kyselina askorbová, amylázy, atd.) na kynutí.
SD Matic umožňuje snadno zjistit poškození škrobu vlivem mechanického namáhání (např. při průchodu válcovou stolicí ve mlýně). Protože poškození škrobu přímo souvisí se změnou vaznosti vody, je tato zkouška důležitá pro výrobní manažery ve mlýnech.
Zkouška je normalizována:
AACC 76-33,
ICC 172 a
AFNOR V03-731.
Viskozimetry RVA jsou přístroje měřicí viskozitu suspenze pevného podílu (mouka, šrot, škrob, atd.) a vody v průběhu míchání a při teplotních změnách dle zvoleného protokolu.
Přístroje jsou výráběny australskou firmou NEWPORT Scientific, která se stala součástí společnosti Perten Instruments.
Modely:
- RVA 4500
- RVA-TecMaster
- RVA-StarchMaster2
Tento přístroj je určený pro zkoušku těsta za účelem zjištění vaznosti a chování těsta při míchání (vývin, stabilita a změknutí těsta). Navážka mouky do klasického přístroje je 300 gramů, do speciálního přístroje Micro Dough LAB je navážka 4 gramy. Tento přístroj je určený především šlechtitelským firmám. Na přístroji je také možné nadefinovat vlastní podmínky měření podle požadavků laboratoře.
Princip alveografických analýz, interpretace výsledků a hlavní výhody alveografu firmy Chopin vám představí toto video.
Seznamte se s principem a výhodami reologického přístroje MIXOLAB 2 firmy Chopin Technologies.
Seznamte se s Reofermentometrem F4, přístrojem simulujícím kynutí těsta.
Seznamte se s principem a výhodami přístroje SDmatic, který umožňuje snadno zjistit poškození škrobu vlivem mechanického namáhání.
© 2024 O.K. SERVIS BioPro, s.r.o.