Povrchové ošetření a speciální produkty

Nárust nekulturních plísní v potravinářském průmyslu je vždy nežádoucím činitelem, majícím za následek zničení pracně vyrobených produktů spolu s možností tvorby toxinů v takto kontaminovaných produktech s negativním působením na zdraví konzumenta. Proto je vhodné používat protiplísňové prostředky potravinářské kvality, případně jiné způsoby (nátěry, vosky) pro ochranu výrobků.

Některé z těchto prostředků jsou i možností jak jednoduchou cestou finalizovat povrch výrobků a zviditelnit své zboží v tržní síti.

Delvocid

Delvocid je přípravek zabraňující růstu kvasinek a plísní na povrchu tvrdých, polotvrdých a poloměkkých sýrů, který se aplikuje nástřikem nebo ponořením sýru do připravené suspenze. Jedná se o schválené potravinářské antimykotikum s aktivní látkou Natamycin (Pimaricin) v práškové formě. Je získán ze speciálního kmene půdní plísně Streptomyces natalensis.

Delvocid nepotlačuje bakterie a tím nenarušuje přirozené zrání sýrů. Působí jen na povrchu a udržuje povrch sýrů bez plísní po dlouhou dobu (v závislosti na použité koncentraci a četnosti ošetření).

DetailRada odborníkaEshop

Plasticoat

Plasticoat je vodní kopolymerová disperze pro povrchové ošetření polotvrdých a tvrdých sýrů v různých barevných odstínech. S jeho použitím se tak dostává sýrařům do rukou materiál, díky němuž mohou zrát sýry tzv. klasickým zráním (bez folií) s minimální ztrátou vysušením. Tímto ošetřením se dosahuje kvalitativně lepších senzorických vlastností sýrů ve srovnání se zráním ve folii.

Plasticoat zajišťuje vynikající bariérové vlastnosti proti nárustu plísní, zlepšení vzhledu sýra a lepší ochranu proti mechanickému poškození.

Charakteristika

 • Je určen pro ruční i strojní nanášení.
 • Možnost variant s různou koncentrací Delvocidu.
 • Různé barevné odstíny.
 • Jednoduchá aplikace ihned po vysolení sýru.
 • Vyžaduje dané klimatické podmínky pro zasychání a zrání.
 • Plasticoat je schválen pro použití v ČR. 

Rada odborníkaEshop

Paradip - vosky a parafíny

Paradip je řada vysoce kvalitních parafínů a mikrokrystalických vosků určených k povrchovému ošetření sýrů. Jejich aplikací je možno dosáhnout tradičního vzhledu. Zabraňuje nežádoucímu růstu plísní, jejich vysychání a zlepšuje vzhled výrobků. Řada Paradip k dispozici v mnoha barevných odstínech od bezbarvého až po černý. Vosky a parafíny lze aplikovat plně automatickým, kontinuálním parafinovacím zařízením, stejně jako ručním namáčením.

DetailRada odborníkaEshop

NISIN

Nisin je konzervační přípravek na bázi přírodní antibakteriální látky s bakteriostatickým účinkem především na grampozitivní mikroorganismy včetně sporulujících.

Využití: mlékárenský průmysl (dezerty a tavené sýry), výroba vaječných produktů, pivovarnictví, atd.

Charakteristika

 • Vzhled: práškový produkt
 • Koncentrace: 1.106 / g
 • Nosič: chlorid sodný
 • Skladovací podmínky: na suchém a temném místě při teplotě do 20°C
 • Další dokumenty na vyžádání: kompletní specifikace, bezpečnostní list, prohlášení o alergenech, prohlášení non-GMO

Rada odborníka

Delvozym

Delvozyme® G je určený k potlačení sporulujících mikroorganismů způsobujících pozdní duření sýrů. Jedná se o preparát obsahující přírodní lysozym (E1105) min. 95%, získaný z vaječného bílku, který je účinný proti vegetativním formám buněk Clostridium tyrobutyricum.

Princip působení spočívá v omezení růstu buněk za částečného nebo úplného rozpadu buněčné membrány živých buněk. V sýrech tím dosáhneme prevence nadměrné produkce fermentačních plynů sporulujících bakterií.

V sýrařském procesu může být Delvozym považován za přírodní cestu ochrany sýrů pro zvýšení jejich trvanlivosti. Aplikace Delvozymu nevyžaduje dodatečné investice do zařízení jako jsou baktofugy, sterilizátory, čerpadla a potrubí.

DetailRada odborníkaEshop

Dokumenty ke stažení

Prosíme vyplňte kontaktní formulář a vyberte si dokumenty ke stažení.

ODESLAT

Naši odborní poradci

Lukáš Borovka

Odborný poradceRegion ČRNapište nám724440771

Potřebujete poradit? Napište námODESLAT FORMULÁŘ

SIOT Trade s.r.o. 
člen skupiny 
O.K. SERVIS BioPro, s.r.o.

dodavatel laboratorního skla, spotřebního materiálu a
komplexního vybavení pro laboratoře
www.siot.cz

© 2020 O.K. SERVIS BioPro, s.r.o.