Pro mikrobiologii vody, stanovení indikátorů kvality vod i pro stanovení patogenů dodáváme živná média. Stanovení hledaných bakterií lze provést klasickými médii nebo chromogenními, jež výrazně analýzy zkracují.
Chromogenní půdy pro stanovení bakterií jsou v souladu s ISO 16140, tedy jsou schválenými alternativami ke stávajícím metodám detekce. Vybrané patogeny je možné detekovat i metodami rychlé mikrobiologie – metodami PCR a metodami enzymového značení.
K detekci a stanovení počtu bakterií Legionella pneumophila a Legionella spp. je možné využít kultivační metody a stejně tak metody rychlé mikrobiologie.
PCR je založené na principech molekulární biologie, tzn. detekce molekuly DNA dané bakterie. Tímto způsobem je možné detekovat bakterie do 24 hodin od pomnožení vzorku. Molekula DNA bakterie je detekčním kitem rozpoznána, dojde k jejímu označení fluorogenní látkou a následně k odečtu signálu. Díky tomu je možná i kvantifikace. Metoda je vhodná pro laboratoře s detekcí patogenů požadující rychlo analýzu.
Chromogenní médium pro stanovení bakterie E. coli a ostatních koliformních bakterií v potravinách i vodách s odečtem výsledků do 24 hodin. Další konfirmace není nutná. Médium využívá enzymů produkovaných E. coli (beta-D-glukuronidasa a beta-D-galaktosidasa) k odlišení od ostatních koliformních bakterií, které produkují pouze jeden z těchto enzymů (beta-D-galaktosidasa).
Chromogenní médium pro detekci bakterie Staphylococcus aureus. Jeho základem je médium dle Baird-Parkera. Pro zvýšení selektivity je přidáván vaječný žloutek (identifikace plasmakoagulasa pozitivních stafylokoků). Médium je validováno dle ISO 16140. Kolonie mohou být konfirmovány pomocí latexového testu s výsledkem do 5 minut.
Složení těchto medií je již historicky zakotveno v mezinárodních ISO normách.
Veškeré nabízené půdy svým složením jim odpovídají, což je potvrzováno dodávaným certifikátem kvality. Jedná se o agary živočišné, rostlinné, s přídavkem antibiotik a barviv apod.
Přístroj CellStream představuje automatickou izolaci a purifikaci vzorku. Cílové bakteriální buňky jsou specificky vázány na magnetické částice, čímž mohou být imunomagnetickou separací izolovány ze směsi v matrici.
Proces trvá méně než dvě hodiny. Získané buňky je možné dále analyzovat pomocí průtokové cytometrie, PCR, mikroskopie apod.
Gene-Up je moderní a spolehlivý analyzátor, který využívá analytickou metodu založenou na RT-PCR detekci alimentárních patogenů. Maximálně zjednodušený pracovní postup vám v kombinaci s uživatelsky jednoduchým přístrojem pomohou maximálně zefektivnit výtěžnost a produktivitu vaší laboratoře.
Metodika Gene-Up je díky své spolehlivosti a rychlosti vhodná jak do laboratoří v potravinářské výrobě tak i do kontrolních a dohledových laboratořích státní správy. Jeho široké využití v testování potravin jej činí vhodným nástrojem pro monitorování mikrobiální kvality potravinářských výrobků.
Jak jednoduše a rychle oddělit buňky Legionelly ze vzorku vody s pomocí přístroje Rqmicro Cell stream a kitu Legionella pneumophila SG1 vás seznámí toto video.
© 2024 O.K. SERVIS BioPro, s.r.o.