Stanovení aktivity vody

Aktivita vody potravin není shodná s jejich vlhkostí. Aktivita vody je ukazatelem obsahu vody, která není vázána na jiné složky potravin a je tak vhodným prostředím pro růst mikrobů a jiných organismů v potravinách.

Potraviny mohou dosahovat aktivity vody v rozsahu 0 - < 1. Mohou mít stejnou vlhkost a přitom zcela rozdílnou aktivitu vody, a tím i rozdílnou stabilitu. Například pšenice s vlhkostí 18 % má stejnou aktivitu vody aw jako řepka olejná s vlhkostí pouze 8 %. Aktivita vody odpovídá rovnovážné relativní vlhkosti (ERH) v těsném okolí potraviny vyjádřená nikoli v procentech, ale v desetinných číslech.

Aqua Lab 4TE - přístroj pro stanovení aktivity vody

Aqua Lab 4TE je výkonný laboratorní přístroj pro rychlé a přesné stanovení vodní aktivity na základě měření rosného bodu.

Tento přístroj je schopen stanovit aktivitu vody již během 5 minut (průměrný čas měření je 2,5 minuty) s přesností ±0,003 aw. Lze jej využít i mimo laboratoř všude tam, kde potřebujete sledovat kvalitu surovin a produktů, tj. například na příjmu surovin nebo ve výrobně-provozní laboratoři.
Interní termoregulace umožňuje nastavit teplotu měření mezi 15−50°C.

Na přístroji je možné měřit různé druhy vzorků: tekuté, sypké, granule a další.

Rada odborníka

Naši odborní poradci

Mgr. Filip Teper

Odborný poradceRegion ČRNapište nám+420 606 863 045

Ivona Fleglová

Odborný poradceRegion ČRNapište nám+420 731 910 074

Potřebujete poradit? Napište námODESLAT FORMULÁŘ

SIOT Trade s.r.o. 
člen skupiny 
O.K. SERVIS BioPro, s.r.o.

dodavatel laboratorního skla, spotřebního materiálu a
komplexního vybavení pro laboratoře
www.siot.cz

© 2022 O.K. SERVIS BioPro, s.r.o.