Stanovení aktivity vody

Aktivita vody potravin není shodná s jejich vlhkostí. Aktivita vody je ukazatelem obsahu vody, která není vázána na jiné složky potravin a je tak vhodným prostředím pro růst mikrobů a jiných organismů v potravinách.

Potraviny mohou dosahovat aktivity vody v rozsahu 0 - < 1. Mohou mít stejnou vlhkost a přitom zcela rozdílnou aktivitu vody, a tím i rozdílnou stabilitu. Například pšenice s vlhkostí 18 % má stejnou aktivitu vody aw jako řepka olejná s vlhkostí pouze 8 %. Aktivita vody odpovídá rovnovážné relativní vlhkosti (ERH) v těsném okolí potraviny vyjádřená nikoli v procentech, ale v desetinných číslech.

Aqua Lab 4TE - přístroj pro stanovení aktivity vody

Aqua Lab 4TE je výkonný laboratorní přístroj pro rychlé a přesné stanovení vodní aktivity na základě měření rosného bodu.

Tento přístroj je schopen stanovit aktivitu vody již během 5 minut (průměrný čas měření je 2,5 minuty) s přesností ±0,003 aw. Lze jej využít i mimo laboratoř všude tam, kde potřebujete sledovat kvalitu surovin a produktů, tj. například na příjmu surovin nebo ve výrobně-provozní laboratoři.
Interní termoregulace umožňuje nastavit teplotu měření mezi 15−50°C.

Na přístroji je možné měřit různé druhy vzorků: tekuté, sypké, granule a další.

Rada odborníka

Naši odborní poradci

Václav Müller

Odborný poradceRegion ČR, SKNapište nám602275131

Mgr. Filip Teper

Odborný poradceRegion ČRNapište nám606 863 045

Potřebujete poradit? Napište námODESLAT FORMULÁŘ

SIOT Trade s.r.o. 
člen skupiny 
O.K. SERVIS BioPro, s.r.o.

dodavatel laboratorního skla, spotřebního materiálu a
komplexního vybavení pro laboratoře
www.siot.cz

© 2021 O.K. SERVIS BioPro, s.r.o.